• گروه حکمرانی و اقتصاد

    مرکز راهبری برهان

با گروه حکمرانی و اقتصاد مرکز راهبری برهان آشنا شوید:

تاریخچه مختصر گروه

گروه حکمرانی و اقتصاد با دغدغه ورود به مسائل حکمرانی و سیاست گذاری در سال ۹۸ کار خود را آغاز نمود. دغدغه این گروه تلاش مجتهدانه در جهتِ فهم نظام جامع سیاسی، اجتماعی و حکمرانی دینی و فهم تخصصی و عمیق تر حوزه اقتصاد اسلامی جهت حرکت به سمت تحقق آن است.

با توجه به مبانی قرآنی، ما معتقدیم که دین مبین اسلام ساختار سیاسی- اجتماعی و مدل حکمرانی خاص به خود را داشته و آنرا در نصوص انعکاس داده است که میتوان با تلاشی علمی هم نقطه مطلوب آنرا ترسیم نمود و هم راه رسیدن به آن را تصویر کرد. ساختاری که بسیاری از مشکلاتی که امروزه ما با آن روبرو هستیم در آن اساسا به وجود نمی آید که بخواهیم در صدد رفع آن برآییم.

در سالهای گذشته پس از بررسی سور قرآن کریم آیات مربوط به جامعه سازی تفکیک، نمایه زنی و دسته بندی شدند. پس از بررسی مجدد آیات به نظریه ای در خصوص ساختار اجتماعی جامعه اسلامی نایل آمدیم که میتوانست تغییری جدی در ساحت اجتماعی را پدید آورد. پس از آن به مدت یک سال شواهد روایی، تاریخی، فقهی و حکمی مربوط به این نظریه توسط چند تن از طلاب فاضل زیر نظر اساتید خبره جمع آوری گردید که نتایج آن به صورت مجموعه مقالات و کتاب در دست چاپ است.

پس از آن با دغدغه عینیت بخشی به مسائل کلانی که به آنها رسیده بودیم، وارد طراحی سیستمی اقتصادی مبتنی بر نظریه پیشین شدیم که نتیجه آن طراحی پلتفورمی بود که انطباق حداکثری با فهم ما نسبت به تراث داشت. پلتفورم گنجه حاصل تلاش علمی ما در زمینه طراحی سیستمی، اقتصادی است که با توجه ویژه به شبکه های خویشاوندی به دنبال تغییرات اجتماعی به نفع مردم است.

لازم به ذکر است این پلتفورم حاصل ساعت ها مباحثه با متخصصین اقتصادی از جمله کارشناسانی از مجموعه های مرکز همکاری های ریاست جمهوری، مرکز پژوهش های مجلس، اندیشکده قصد و… است که پس از طراحی نیز، با ارایه به افراد شاخص علمی و میدانی اقتصادی، در پی رفع نواقص و اشکالات آن برآمدیم.

جهت تحقق بخشیدن به این ایده، با موسسات مختلفی مانند شبکه توسعه اجتماعی رسالت، پیامرسان بله، همراه اول، فروشگاه اینترنتی باسلام، شتاب دهنده ایرانیوم، بنیاد ملی نخبگان، شرکت رهاپ و… جلسات مختلفی تشکیل شد تا قدمی دیگر در راستای عینیت بخشیدن به ایده برداشته شود.

در حال حاضر جریان سازی نیروی انسانی و گفتمان سازی در دستور کار گروه قرار دارد.

اعضای گروه ما

در حال تکمیل و تدوین…

اخبار گروه حکمرانی و اقتصاد

صفحه اخبار

برای اطلاع از اخبار مرکز و دیگر گروه‌ها به این صفحه وارد شوید

محصولات گروه حکمرانی و اقتصاد

صفحه محصولات

برای اطلاع از محصولات مرکز و دیگر گروه‌ها به این صفحه وارد شوید

حدود دوسال پیش، جمعی شکل گرفت با محوریت دغدغه #حکمرانی_اسلامی. وقتی قرآن را بررسی میکردیم می دیدیم خیلی از مشکلاتی که امروز برای ما مساله است و از آن حتی به عنوان بحران یاد میکنیم اساسا در قرآن مطرح نشده اند یا در حد یک اشاره گذرا به آنها اشاره شده است. این #سؤال همواره در ذهن ما وجود داشت که چرا خداوند به این مسائل مهم نپرداخته؟ تا اینکه دریافتیم اصولا خدای متعال بستری برای جامعه اسلامی در نظر می گیرد که با اجرای آن، اساسا برخی از مشکلات پدید نمی آیند که بخواهیم در صدد رفع آنها باشیم. تصمیم گرفتیم برای دست یابی و بازطراحی این مدل اجتماعی متمسک به ثقلین شویم و تا میتوانیم در صدد اصطیاد این مدل و روند رسیدن به آن از نصوص دینی باشیم.